Wymiana gniazdka elektrycznego.

Wymiana gniazdka elektrycznego jest jedną z najprostszych czynności podczas zakładania instalacji elektrycznej. Śmiało możemy zamontować je samemu, oszczędzając przy tym na wydatkach związanych z korzystaniem z usług fachowca. Musimy tylko pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zaopatrzeniu się w odpowiednie narzędzia.

Niezbędne narzędzia

Zanim rozpoczniemy montaż gniazdka powinniśmy się upewnić, że dysponujemy właściwymi narzędziami. Będzie nam potrzebny tester napięcia i śrubokręt gwiazdkowy, mogą się także przydać nóż i kombinerki

Sprawdzamy czy obecnie jest prąd w gniazdku.

Następnie wyłączamy napięcie prądu poprzez wykręcenie lub wyłączenie bezpiecznika. Powinniśmy też sprawdzić czy prąd rzeczywiście jest odłączony. Możemy do tego użyć miernika lub próbnika napięcia.

Montaż gniazdka rozpoczynamy od podpięcia kabli. Kabel żółty pełni tu rolę uziemienia i trzeba go podpiąć do bolca uziemiającego. Z kolei dwa pozostałe montujemy do wtyków.

Brązowy, fazowy do lewego, a niebieski, zerowy do prawego. W przypadku instalacji dwu żyłowej fazowy przewód podłączamy do lewego, a zerowy do bolca i od bolca podłączamy przewód do zacisku prawego.

następnie przykręcamy gniazdko śrubami do puszki elektrycznej, jeżeli puszka jest starego typu i niema otworów na śruby to montujemy przy pomocy haczyków umieszczonych w gniazdku. Kręcąc śrubą w prawo haczyk wbija się w ścianki puszki.

Na koniec, przy pomocy śrubokręta przykręcamy osłonę na gniazdko.

Montaż gniazdka elektrycznego jest łatwym procesem nie wymagającym specjalnych zdolności. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, zagwarantuje to nam bezwypadkową pracę i satysfakcję z samodzielnego zamontowania gniazdka.