Serwis rekuperatora i przegląd instalacji?

Serwis rekuperatora i przegląd instalacji?

Dziś zastanowimy się nad serwisowaniem instalacji rekuperacji. Dlaczego to akie ważne?

Serwisowanie rekuperatora, czy właściwie całej instalacji rekuperacji to nic innego, jak sprawdzenie czy urządzenie działa poprawnie i w 100% spełnia swoją rolę. Jeśli dbamy o całą instalację, regularnie ją czyścimy, wymieniamy filtry i inne części mamy pewność, że będzie działała lepiej i dłużej. A my będziemy mogli się cieszyć komfortowym, czystym powietrzem! Zaniedbany rekuperator może być powodem obniżenia jakości powietrza w budynku, a co za tym idzie gorszego samopoczucia domowników. W takim miejscu może rozwijać się grzyb i pleśń.

Przegląd powinno przeprowadzić się w oparciu o protokół serwisowy, lub DTR urządzenia który wymienia wszystko, co powinno się sprawdzić. Dokładne sprawdzenie instalacji punkt po punkcie pozwala wykryć nawet drobną usterkę i szybko ją wyeliminować, nim zmieni się w poważną, drogą do naprawienia awarię.

Jedną z głównych czynności wchodzących w zakres takiego serwisowania jest wymiana filtrów. Filtry wyłapują zanieczyszczenia, dlatego też mają swoją ograniczoną żywotność. Właśnie dlatego zaleca się, aby wymieniać je średnio co pół roku. Częstotliwość ta zależy jednak od kilku czynników, w tym przede wszystkim od pory roku, jak również od tego, gdzie mieszkamy, czyli czy jest to centrum miasta, lub obrzeża, czy w okolicy rosną drzewa i pylące rośliny bowiem wtedy bardziej brudzą się filtry. Przypomnienia co do zmiany mogą pojawiać się także na ekranie sterownika i nie wolno ich ignorować. Podczas serwisu rekuperacji należy przyjrz się obudowie jednostki, osłoną, mocowaniom i elementom instalacji takim jak kratki wentylacyjne. Skontrolować też stan wentylatorów i wymienników ciepła, m.in. kondycję łożysk oraz wyważenie wirników, a także układ elektryczny i to czy urządzenie pobiera odpowiednią ilość prądu. Sprawdz, czy skropliny są odprowadzane prawidłowo. W przypadku urządzeń oferujących automatyczne tryby pracy sprawdza się czy system nie odnotował żadnych błędów i czy te funkcje działają prawidłowo.