Jak wymienić kran?

Jak wymienić kran?

Krany w kuchni i łazience są przez nas zwykle poważnie eksploatowane. Używamy ich często i oczekujemy bezawaryjności. To jednak tylko urządzenia i to w dodatku narażone na stały kontakt z twardą wodą, więc nie należy się dziwić, że po pewnym czasie użytkowania pojawią się niepokojące sygnały. Osad kamienny, który pojawia się w większości polskich domów ma niekorzystny wpływ na wszelkie powierzchnie mające z nim styczność.

Jeśli woda kapie z wylewki nawet, gdy kran jest zakręcony, gdy ciśnienie wody zmienia się bez powodu lub gdy dźwignia regulująca skrzypi nieprzyjemnie i nie działa płynnie, to wyraźny znak nadchodzącej awarii.

Co się psuje najczęściej?

Oprócz wad produkcyjnych, które rzadko, ale jednak się zdarzają, to najczęściej psują się elementy takie jak uszczelki, napowietrzacz, wylewka i głowica baterii.

Jak się zabrać do naprawy nie będąc wykwalifikowanym i doświadczonym hydraulikiem?

Pierwszą i najważniejszą czynnością hydrauliczną powinno być zamknięcie dopływu wody do łazienki lub kuchni. W innym przypadku z całą pewnością zalejemy sobie i być może sąsiadom mieszkanie. Baterie umywalkowe i zlewozmywakowe najczęściej są podłączone do zaworów,. Jeżeli takich nie posiadamy musimy zamknąć zawór główny, najczęściej znajduje się on obok liczników wody.

Czego będziemy potrzebować do pracy?

Oprócz zestawu kluczy, o których powiemy w dalszej części, potrzebna nam będzie miska na ściekającą wodę, ścierka do podłogi lub ręczniki papierowe.

Będziemy potrzebować trzech rodzajów kluczy: szwedzkiego lub kombinerek, rurowego i nastawnego.
Klucz
nastawny(narzędzie o ruchomym rozwarciu szczęk) będzie niezbędny do odkręcenia wężyków przyłączeniowych. Klucz rurowy (to ten o kształcie rurki sześciokątnej ) pomoże nam w demontażu i montażu baterii. Klucz szwedzki lub kombinerki potrzebne będą do przytrzymania wężyka żeby się nie obracał podczas dokręcania do zaworu.

Kolejność prac,

- zamykamy dopływ zimnej i ciepłej wody,

- odkręcamy wężyki przyłączeniowe,

- kluczem rurowym odkręcamy śruby baterii, najczęściej 9-14 mm

- montujemy nowy kran, wkręcając najpierw w baterię śruby montażowe, następnie wężyki i uszczelkę

- przykręcamy kran do umywalki lub zlewu montując od spodu podkładkę występującą w komplecie

- następnie podłączamy wężyki pilnując żeby nie miały załamań ani nie skręciły się wokół własnej osi.










.

Dodaj komentarz